Odwiedź Skałkę. Odkryj duszę Krakowa. Zobacz niedostępne miejsca w klasztorze Paulinów!

Bazylika i klasztor Paulinów na Skałce w Krakowie. Widok na świątynię i ogród
Oaza zieleni w sercu Krakowa, piękny ogród, rozległe błonia, wspaniała biblioteka, skarbiec, Park Archeologiczny, ale też miejsce uświęcone męczeńską śmiercią biskupa Stanisława, duchowe serce kraju, Panteon Narodowy, Kropielnica Polski, imponujące założenie architektoniczne z bazyliką oraz niezwykła aura – te wszystkie skarby kryją się za potężnym murem klasztoru Paulinów na Skałce. Od 29 maja, wędrując – z przewodnikiem – po niedostępnych wcześniej miejscach, można tutaj również „Odkryć duszę Krakowa”.

Odkryj duszę Krakowa – nowa trasa turystyczna

- Skałka to miejsce bardzo ważne - dla Paulinów, Krakowa oraz Polski. Skałka to dopełnienie Wawelu – przypomina ojciec Mariusz Tabulski, przeor klasztoru Paulinów na Skałce. I niezwykłą część tego wspaniałego dziedzictwa duchowego oraz materialnego, będzie można ujrzeć podczas zwiedzania nowej trasy w wiekowym opactwie.

Jakie tajemnice Paulini odkryją przed swoimi gośćmi? Zajrzymy do urzekającego, stosunkowo niewielkiego, ale bardzo malowniczego ogrodu, wcześniej bardzo rzadko udostępnianego. Solidny i wysoki mur, starannie zadbana zieleń, śpiew ptaków, sprawiają, że już po chwili zapominamy o pędzącym świecie. Ta oaza zieleni w sercu gwarnego Krakowa, to również idealne miejsce, by choć przez chwilę przystanąć, wejrzeć w głąb siebie. Ogród to także jedyne miejsce, gdzie na wyciągnięcie ręki znajduje się odsłonięta wapienna skałka, ta, na której kilkaset lat temu posadowiono tutaj pierwszą świątynię „Na Skałce”.

Wyprawa ta będzie również niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich tych, którzy kochają słowo pisane, szelest odwracanych kart, wspaniałe oprawy kryjące dzieła sprzed wieków, ale też czar charakterystycznych dla dawnych bibliotek. Przed zwiedzającymi otworem stanie również pauliński skarbiec. Co kryją jego wnętrza? Dowiedzą się tego wszyscy, którzy wybiorą się na peregrynację z przewodnikiem po klasztornych zakamarkach.

Park archeologiczny na Skałce

Jeszcze starsze i bardziej zagadkowe dzieje odsłania Park Archeologiczny, prezentującym relikty z czasów, gdy na Skałce wznoszono pierwsze budowle. Dzięki mrówczej pracy archeologów, udało się odkopać ślady tzw. budowli prostokątnej z około XIII stulecia, najpewniej dzwonnicy powstałej przy najstarszej świątyni skałecznej czyli kamiennej rotundzie.

Na wierzchowinie wapiennej skałki odnaleziono również ślady gotyckiego kościoła z XIV stulecia, a więc zapewne ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Tutaj również, w głębokim wykopie sięgającym do 5 metrów poniżej obecnego poziomu plateau, udało się odkryć legendarne schody prowadzące do średniowiecznej świątyni.

– Skomplikowany układ nawarstwiających się murów to relikty kolejnych budowli, które wzniesiono tu w średniowieczu, a które szczęśliwie nie uległy całkowitemu zniszczeniu podczas budowy obecnego kościoła barokowego w latach 1733–1751 – przypomina Anna Bojęś-Białasik, prof. Politechniki Krakowskiej, archeolog kierująca pracami archeologicznymi na Skałce.

I dodaje: – Materialne relikty wspomnianej najstarszej rotundy – która była scenerią zabójstwa biskupa – nie zachowały się, o jej istnieniu i wyglądzie dowiadujemy się tylko ze źródeł historycznych oraz analizy wzajemnych relacji pomiędzy zachowanymi murami. Największymi sukcesami obecnych badań była weryfikacja starszych hipotez dotyczących stratygrafii murów, zwłaszcza wyjaśnienie charakteru budowli prostokątnej i jej datacji, rozczytanie stratygrafii muru obwodowego oraz odkrycie kamiennych schodów biegnących wzdłuż wewnętrznego lica muru obwodowego Skałki.

Efektem badań archeologicznych, prowadzonych od 2017 roku, jest powstanie plenerowej ekspozycji reliktów średniowiecznej zabudowy Skałki. Wprawdzie oryginalnych murów, tak jak i schodów, nie zobaczymy, gdyż znajdują się – odpowiednio zabezpieczone – pod ziemię. Za to na powierzchni ujrzymy ich współczesną rekonstrukcję, pozwalającą wyobrazić sobie jak ten teren wyglądał w odległej przeszłości. To zarówno zarys murów jak i specjalne plansze na ścianie obecnej świątyni.

Dlaczego warto odwiedzić Skałkę? – Warto tu przyjść choćby po to, by dowiedzieć się, że świat nie zaczął się od nas, że to co stworzyliśmy powstało na fundamencie zbudowanym przez naszych poprzedników. I w takich miejscach jak Skałka, w których to wszystko można zobaczyć, a nawet dotknąć, najdobitniej możemy ujrzeć na czym my budujemy… – dodał ojciec Grzegorz Prus, były przeor Paulinów na Skałce.

I można jeszcze wspomnieć, że Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika pojawił się w Krakowie w 1472 roku za sprawą Jana Długosza. Niedawno więc Paulini świętowali piękny jubileusz 550-lecia swojej misji w tym niezwykłym miejscu. I z tej to właśnie okazji powstała fascynująca monografia tego miejsca „Użyteczni dla Kościoła – 550 lat fundacji klasztoru Paulinów na Skałce” prowadząca nie tylko po historii, ale także duchowości Paulinów.

Odkryj duszę Krakowa – zwiedzanie

Po nowych, fascynujących ścieżkach Skałki oprowadzać będą przewodnicy w specjalnych białych kamizelkach z napisem Szlak Paulinów. Zwiedzających Paulini gościć będą od 29 maja do 30 września (nie trzeba rezerwować biletów, wystarczy przyjść o określonej porze). Codziennie odbywać się będą trzy tury zwiedzania. Grupowe odkrywanie tajemnic Skałki może odbywać się przez cały rok.

Godziny rozpoczęcia zwiedzania:

od poniedziałku do soboty – w godz. 10, 12 (oprowadzanie w języku angielskim)  i 15

w niedzielę – w godz. 11.30, 13.30 i 15

Czas zwiedzania – od 90 do 120 minut

 

Bilety:

normalny – 25 zł/os. + 5 zł/os. ofiara za wejście do Krypty Zasłużonych Twórców Kultury

ulgowy 15 zł/os. + 3 zł/os. ofiara za wejście do Krypty Zasłużonych Twórców Kultury (ulgi dotyczą dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, emerytów i rodzin z Kartą Dużej Rodziny)

Słuchawki (w przypadku grup zorganizowanych) 7 zł/os.

Bilety można nabyć w wejściu do Krypty Zasłużonych Twórców Kultury

Grupy zorganizowane, liczące ponad 20 osób, należy poprzedzić wcześniejszą rezerwacją.

 

⇒ Rezerwacje i informacja

► tel. 453 699 177 (czynny w godz. 10-16, można również wysłać SMS), 

► e-mail: zwiedzanie@skalka.paulini.pl


⇒ Wirtualny spacer po Skałce – Bazylika, Krypta Twórców Kultury Polskiej, dziedziniec klasztoru paulinów.

https://spacer360.pl/bazylikanaskalce2

Odkryjmy duszę Krakowa. Odwiedźmy Skałkę. Drugiego takiego miejsca nie ma w Krakowie, nie ma w Polsce!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets