Pogórza - coś dla ciała i dla ducha

Święto Soli warzelnia
Pogórze słynie ze specjałów kulinarnych, których nie ma nigdzie indziej. Należy do nich suska sechlońska – odmiana śliwy, która charakteryzuje się mięsistym miąższem i pomarszczoną, lepką skórką w kolorze ciemnogranatowym. Teren Raciechowic jest znany z sadów jabłoniowych! Tutejsze owoce dojrzewają w ostrzejszym klimacie, a dzięki nasłonecznieniu południowych stoków nabierają wyjątkowego smaku.

Z fasoli „Piękny Jaś" można zrobić dosłownie wszystko, co potwierdza towarzyszący dorocznemu świętu w Zakliczynie konkurs na potrawę z tego warzywa. Warto wiedzieć, że roślina została wpisana na listę Chronionych Nazw Unii Europejskiej.

Jeśli komuś mało jedzenia, to zapraszamy na Święto Soli w Wieliczce. A może coś mocniejszego z pobliskiej winnicy? To tylko 3,5 km od wielickiej uprawiane są szczepy Chardonnay, Riesling, Merlot, Cabernet, Muscat, Gruener Veltliner i Pinot noir, a odwiedzający mogą degustować wina i poznać ich historię oraz proces produkcji. Małych, rodzinnych winnic warto szukać na terenie całych Pogórzy.
Na koniec kulinarnej uczty proponujemy przysmak w postaci kiełbasy piaszczańskiej, która jest zarejestrowana w unijnym systemie chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności. Ten specjał z mięsa wieprzowego, peklowany na półmokro marynatą wywaru ziołowego i soli kamiennej, Kijacy, zgodnie z legendą, dostarczali na stół królewski na Wawelu. Dodatek ziół wyróżnia kiełbasę piaszczańską spośród innych kiełbas, gdyż w Polsce do produkcji kiełbasy nie dodaje się zazwyczaj przypraw innych niż: sól, pieprz i czosnek.

Jednak nie tylko regionalne smaki wyróżniają Pogórza. Bobowa słynie z Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej, zaś corocznie w Dobczycach odbywa się osobliwa impreza pod nazwą „Wypas w Dobczycach”. Nazwa pochodzi od dawnego określenia miejscowej ludności, którą nazywano „koziorzami".  Świętu z barwnym korowodem towarzyszą m. in. konkurs na najładniejszą kozę, pokazy zabytkowych pojazdów, akcje charytatywne, konkurencje sportowe i degustacje kulinarne. Tuż przed Wielkanocą warto przyjechać do Lipnicy Murowanej, w której organizuje się konkurs na najwyższą palmę – rekordowe sięgają kilkunastu metrów!

Melomanom polecamy Festiwal Kromera w Bieczu, podczas którego w epokowych wnętrzach rozbrzmiewa muzyka dawna wykonywana na historycznych instrumentach. Pozostając w tematyce muzycznej, na uwagę zasługuje także koncert edukacyjny CHOPINspired – wyjątkowy projekt pokazujący olbrzymi wpływ twórczości Fryderyka Chopina – zarówno na kompozytorów polskich, jak i zagranicznych.

Jeśli szukacie ciekawych obiektów do fotografowania warto zwrócić uwagę na malowidło 3D „Solny Świat” na wielickim Rynku – obecnie największy tego typu obraz w Polsce. Zawiera charakterystyczne fragmenty prawdziwych wnętrz wielickich żup solnych (np. Kaplica Świętej Kingi) odpowiednio skomponowanych i widzianych w ogromnej rozpadlinie skalnej.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści