Jeziora Czchowskie i Rożnowskie to właściwie sztuczne zbiorniki, powstałe dzięki spiętrzeniu wody na Dunajcu. Zalewy pełnią funkcję przeciwpowodziową, energetyczną oraz turystyczno-rekreacyjną. Obydwa akweny tworzą zespół zbiorników wodnych Rożnów-Czchów.
Jezioro Czchowskie w liczbach
- Budowa zapory w Czchowie na Dunajcu, która doprowadziła do powstania zalewu miała miejsce w latach 1938 – 1948.
- Zapora ma wysokość 16 metrów
- W 1954 roku w zaporze zamontowano turbiny służące do wytwarzania prądu, a wiec powstała też elektrownia wodna.
- Długość tafli wody wynosi około 9 kilometrów, a szerokość około 650 metrów. Jest to jezioro płytkie, o przeciętnej głębokości 5 metrów.
- Zbiornik zajmuje powierzchnię ponad 360 hektarów
Atrakcje wodne Jeziora Czchowskiego
Nad akwenem można znaleźć plaże i kąpieliska. Najbardziej znane to kąpielisko Chorwacja znajduje się w Jurkowie. Jest tu strzeżone kąpielisko, a także park linowy, gastronomia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw. Na miejscu można wynająć również miejsca noclegowe. Są też inne plaże i miejsca kąpielowe. Ale są to dzikie plaże, nie urządzone, bez ratownictwa wodnego. W Czchowie znajduje się także baza spływów pontonowych i kajakowych. To gwarantowana dobra zabawa i niezapomniana przygoda dla rodzin, przyjaciół i znajomych. Wszystko wśród dzikiej przyrody i błogiej ciszy. Dla wielu atrakcją może też być przeprawa promami. Jeden z nich pływa między Czchowem a miejscowością Piaski Drużków, a drugi między Tropiem i Wytrzyszczką. Jezioro Czchowskie jest idealną propozycją dla osób chcących uciec od wrzawy i hałasu.
Atrakcje wokół Jeziora Czchowskiego
Do najciekawszych obiektów turystycznych w pobliżu Jeziora Czchowskiego należą XIII-wieczny zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, stojący na skarpie opadającej do jeziora. Koniecznie trzeba odwiedzić Tropie, gdzie znajduje się Sanktuarium świętych Świerada i Benedykta. To jedna z najstarszych świątyń w Małopolsce, góruje nad Jeziorem Czchowskim. Romański kościół świętych Pustelników Świerada i Benedykta został zbudowany z piaskowca na przełomie XI i XII wieku. Ufundował go Kazimierz Odnowiciel, a konsekrował podobno święty Stanisław Męczennik. Warto też zobaczyć niewielkie, ale urokliwe miasteczko Czchów z ładnym rynkiem, zabytkową architekturą i gotyckim kościołem. Można tu także zwiedzić zabytkową basztę, fragment zamku, kiedyś strzegącego węgierskiego szlaku. Brzegami Jeziora Czchowskiego prowadzi również VeloDunajec – najbardziej urokliwy i atrakcyjny widokowo spośród szlaków rowerowych Małopolski.
Jezioro Rożnowskie w liczbach
Jezioro Rożnowskie jest położone między Kurowem i Rożnowem. Podobnie jak sąsiadujące z nim Jezioro Czchowskie jest sztucznym zbiornikiem. Powstało w następstwie spiętrzenia wód Dunajca, w obszarze Podgórza Rożnowskiego. Jezioro Rożnowskie, zarysem przypomina nieregularne „S”.
Jezioro Rożnowskie w liczbach:
- Data budowy 1935 - 1941
- Długość jeziora to 22 kilometry
- Szerokość od 500 metrów do 2 kilometrów w najszerszym miejscu
- Powierzchnia - 16 kilometrów kwadratowych.
- Głębokość zbiornika sięga około 30 metrów.
Atrakcje wodne Jeziora Rożnowskiego
Ci, którzy przyjadą nad Jezioro Rożnowskie, nie będą się na pewno nudzić. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową jeziora jest Gródek nad Dunajcem. Są tu kąpieliska, pola kempingowe i namiotowe oraz ośrodki letniskowe. Działają tu przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można się wybrać w rejs po jeziorze statkami „Jaskółka” i „Alka”.
Ciekawym i na pewno przykuwającym uwagę turystów miejscem nieopodal brzegu Gródka nad Dunajcem jest Wyspa Grodzisko, która częściej zwana jest jednak potocznie „Małpią Wyspą ”. Aktualnie znajduje się tutaj zespół przyrodniczo – krajobrazowy, w którym chroni się ptactwo wodne. Obowiązuje zakaz wstępu. Miłośnicy żeglarstwa znajdą tu swoją przystań w Znamirowicach, leżących na lewym brzegu akwenu. Działa tu Yacht Club PTTK Beskid. Yacht Club stanowi również główną bazę żeglarstwa regatowego nad Jeziorem Rożnowskim. Ci, którzy potrafią żeglować mogą w Znamirowicach wypożyczyć żaglówkę, Yacht Club organizuje również szkolenia i kursy dla początkujących „wilków morskich”. Bartkowa-Posadowa to wieś letniskowa, leżąca nad niewielką, spokojną zatoką Jeziora Rożnowskiego z plażą i łagodnym zejściem do linii brzegowej jeziora. Z uwagi na łagodne zejście do wody istnieją tu doskonałe warunki do kąpieli, do wędkarstwa oraz uprawiania sportów wodnych.
Atrakcje wokół Jeziora Rożnowskiego
Okolice Jeziora Rożnowskiego są wyśmienitym miejscem do spędzenia wolnego czasu na wiele sposobów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, odkrywając przepiękne, choć często niedocenione miejsca na turystycznej mapie Polski.
Trasa rowerowa wokół Jeziora Rożnowskiego
Winnice i Enoturystka
Odwiedzanie pięknie położonych winnic, degustacje należą do ciekawych atrakcji i ofert turystycznych w regionie. Warto spróbować aromatycznych, naturalnych win z tych okolic. Gospodarze chętnie opowiadają o produkcji i przedstawią efekty ich pracy. Turyści znajdą tutaj wina białe, różowe, czerwone, wytrawne, półsłodkie i półwytrawne. Będąc w okolicach Jeziora Rożnowskiego możesz wstąpić do: winnicy Gródek w Zbyszycach, winnicy Zawadka koło Tęgoborzy, winnicy Nowizny koło Iwkowej.
Most Stacha
Zupełnie innego charakteru jest mało znany, lecz unikalny w skali światowej obiekt w Znamirowicach. Tak zwany „Most Stacha” jest największym na świecie kamiennym mostem zbudowanym przez jednego człowieka. Pan Jan Stach zbudował go własnoręcznie w latach 60. XX wieku, w zaledwie 3 lata. Efekty jego nadludzkiej pracy możemy oglądać i testować do dzisiaj.
Szczypta historii
Entuzjaści historii oraz średniowiecznych fortec koniecznie muszą odwiedzić dwie położone blisko siebie ruiny, to jest ruiny zamku słynnego w całej Polsce Zawiszy Czarnego, oraz ruiny Zamku Dolnego w Rożnowie. Koniecznie trzeba również zwiedzić rożnowską Beluardę. A co to jest, ktoś zapyta? Beluarda to sporych rozmiarów baszta obronna, fragment fortyfikacji. Najlepiej zachowany jej egzemplarz w Polsce znajduje się właśnie nad Jeziorem Rożnowskim w Rożnowie! Wybudował ją w XVI wieku Jan Tarnowski.