Jego początek znajduje się przy XVIII-wiecznym modrzewiowym kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesionym w 1973 roku z Niegowici, w którym Karol Wojtyła pełnił funkcję wikariusza i katechety.
Na trasie Szlaku znalazły się miejscowości: Alwernia, Balin, Babice, Bolęcin, Chrzanów, Chrzanów – Kościelec, Chrzanów – Rospontowa, Grojec, Jankowice, Kwaczała, Lgota, Libiąż, Mętków, Młoszowa, Myślachowice, Okleśna, Płaza, Płoki, Poręba Żegoty, Psary, Rozkochów, Regulice, Trzebinia, Trzebinia- Siersza, Trzebinia-Wodna, Krystynów, Żarki, Zagórze.
Pomysłodawcami Szlaku są Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa oraz Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Miejsca oznaczone są za pomocą jednakowej konwencji: Kamień o nieregularnych kształtach, który ma nawiązywać do słów Chrystusa: "Ty jesteś Piotr czyli Skała i na tej Skale zbuduję swój kościół". Tablica umieszczona na kamieniu zawierająca cytat z homilii Jana Pawła II. Krzyż wzorowany na pastorale Jana Pawła II nawiązujący do jego pontyfikatu.
Spośród miejsc, wymienionych na Szlaku warto odwiedzić te, które w szczególny sposób wiążą się z osobą papieża Polaka. Jednym z najważniejszych miejsc, jakie znajdziemy na Ziemi Chrzanowskiej, jest obecna Bazylika Mniejsza w Trzebini - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. To tutaj w 1938 roku młody Karol Wojtyła uczestniczył w rekolekcjach i wtedy powziął myśl o byciu księdzem. Do dziś zachował się wpis w kronice domu rekolekcyjnego z maja 1938 roku dokumentujący ten fakt.
Wyjątkowym miejscem jest z pewnością znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej modrzewiowy kościółek z Niegowici. To właśnie w nim Karol Wojtyła jako młody ksiądz pełnił swoją pierwszą posługę kapłańską. Wnętrze kościoła zdobią trzy barokowe ołtarze szkoły krakowskiej. Główny ołtarz poświęcony jest Matce Boskiej Częstochowskiej, boczny prawy – Sercu Jezusowemu, natomiast boczny lewy św. Annie Samotrzeć. Tuż przy ołtarzu zobaczymy odkryty fragment dawnego malowidła ściennego.
Z Mętkowa warto udać się do niedalekiej Alwerni, gdzie na wapiennym wzgórzu Podskale wznosi się barokowy klasztor Ojców Bernardynów. To w nim właśnie Karol Wojtyła celebrował mszę świętą i wygłosił kazania z okazji jubileuszu 350-lecia fundacji klasztoru. W miejscu tym znajduje się unikatowy obraz ECCE Homo czczony jako ikona Miłosierdzia Bożego. Dzisiejsza Alwernia odnosiła się pierwotnie do klasztoru bernardynów zbudowanego na lesistym wzgórzu Podskale, ufundowanego przez kasztelana Krzysztofa Korycińskiego na wzór toskańskiego wzgórza La Verna, gdzie święty Franciszek otrzymał stygmaty. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który po latach odwiedził miejsce, w którym rozpoczął się kult świętego.
Na terenie Ziemi Chrzanowskiej znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Kropla krwi papieża Polaka trafiła do chrzanowskiego kościoła św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu. Drugą taką relikwię w powiecie chrzanowskim posiada bazylika mniejsza w Trzebini.