Gra o Niepodległą - interaktywna trasa historyczna

Korytarz oświetlony latarenkami
Muzeum Zamek w Oświęcimiu od 2018 roku prowadziło prace związane z realizacją inwestycji „Przebudowa tuneli pod wzgórzem zamkowym w zakresie dostosowania do potrzeb zwiedzających wraz z zabezpieczeniem wzgórza zamkowego i muru oporowego w Oświęcimiu”.

W ramach zadania został opracowany projekt Interaktywnej Trasy Historycznej „Gra o Niepodległą”, w kwietniu 2020 roku projekt został zakończony.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Projekt i scenariusz Interaktywnej Trasy Historycznej  Adventure Multimedialne Muzea.

Interaktywna Trasa Historyczna w tunelach wzgórza zamkowego ma charakter fabularnej ścieżki i dotyczy wydarzeń z okresu I wojny światowej na ziemiach polskich, (1914 – 1918). Charakter zwiedzania wymaga, by każdy z uczestników “wcielił” się w postać młodego rekruta z Oświęcimia, Ignacego, który wraz z Legionami Polskimi przebywa całą ścieżkę bojową aż do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Gra rozpoczyna się od filmu przedstawiającego rodzinę Kruczałów z Oświęcimia, których syn Ignacy, zamierza wcielić się do Legionów Polskich. Projekcja filmu odbywa się w rekonstrukcji okopu na ekspozycji w Muzeum. Następnie uczestnicy gry udają się do tuneli pod zamkiem i mają za zadanie „przejścia” kilkanaście stanowisk, które wymagają podjęcia interakcji (rozwiązania kolejnych zadań logicznych, zręcznościowych, manualnych oraz opartych na wiedzy własnej).

 

Komunikaty narratora wprowadzają uczestnika do gry:

  • Wybierz przedmioty, bez których legionista nie powinien wyruszyć na front. Pamiętaj, że miejsca w plecaku nie ma zbyt wiele, więc wybierz swój ekwipunek mądrze.
  • Rozpocznij ostrzał pozycji wroga aby obronić twierdzę Kraków. Obserwuj pole walki za pomocą peryskopu i wsłuchaj się w instrukcje ogniomistrza.
  • Wrogi samolot na horyzoncie! Żołnierzu, spróbuj oddać w jego kierunku salwę, może odstąpi od dalszego lotu! Przed tobą karabin, pociągnij za spust obiema rękami, by wystrzelić.

 

Narracja gry przybliża wydarzenia z historii i edukuje:

  • Dzięki dobrym połączeniom kolejowym w Oświęcimiu zorganizowano szpitale polowe dla rannych żołnierzy. Część z nich pomoc medyczną otrzymało w budynku dworca kolejowego.
  • W Oświęcimiu przez cały okres I wojny prowadzono zbiórki funduszy dla Legionów. Jedna z nich polegała na wbijaniu w pamiątkową Tarczę Legionów Polskich gwoździ-cegiełek, o specjalnej wartości.
  • 7 lutego 1915 roku do Oświęcimia przybył dowódca Legionów Polskich, Józef Piłsudski. Podczas uroczystego bankietu na jego cześć zorganizowanego w Hotelu Herz, miało miejsce premierowe wykonanie pieśni patriotycznej “Pod broń”, do której muzykę skomponował Aleksander Orłowski.

 

Wykorzystanie tuneli pod wzgórzem zamkowym jako przestrzeni ekspozycji potęguje przekaz oraz pozwala na uzyskanie iluzji przeniesienia w czasie i miejscu. Dzięki kreatywnym zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym tunele zamieniają się we wnętrze fortyfikacji, okopu czy nawet pociągu pancernego.

Na elementy trasy składają się widowiska multimedialne, stanowiska interaktywne, quizy, zadania logiczne, które mają za zadanie edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania „skarbów” historii. Poruszane zagadnienia odnoszą się do ogólnej historii XX wieku, ale ich eksploracja pozwala na odkrycie wydarzeń związanych z  historią ziemi oświęcimskiej.

 

Zwiedzanie tuneli będzie odbywało się w dwóch wariantach:

Zwiedzanie zespołowe - w grupach nie przekraczających 10 osób lub zwiedzanie rodzinne - w zespole 2, 3, 4 lub 5-osobowym. Czas przejścia całej trasy włącznie z projekcją filmu to ok. 90 min. Trasa „Gra o Niepodległą” jest dostępna wyłącznie w języku polskim.

 

Uwaga:

W okresie pandemii Muzeum Zamek w Oświęcimiu wprowadza szczególne zasady i regulacje oraz nowe godziny otwarcia Tuneli.

Rezerwacja terminu i godziny wejścia do tuneli wyłącznie pod nr tel. 33/842 44 27 w dniach: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Pierwszeństwo zwiedzania mają osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

 

Terminy Zwiedzania         Lipiec – Sierpień 2020

Godziny:

Wtorek – tury w godz.:       10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Czwartek – tury w godz.:  10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Sobota – tury w godz.:       10.30, 12.30, 14.30, 16.30

Niedziela – tury w godz.:   10.30, 12.30, 14.30, 16.30

 

Istnieje możliwość zwiedzania tuneli bez udziału w grze:

Środa – tury w godz.:         10.00, 12.00, 14.00

Piątek – tury w godz.:         10.00, 12.00, 14.00

Bilety w cenie 6 zł od osoby.

 

Więcej informacji w linkach:

https://www.muzeum-zamek.pl/strona/trasa-historyczna-gra-o-niepodlegla

https://www.muzeum-zamek.pl/

 

Historia miejsca

Miejscem realizacji interaktywnej trasy historycznej „Gra o Niepodległą” są tunele, przebiegające pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu. Składają się na nie dwa główne tunele – starszy, usytuowany na osi zachód-wschód i nowszy - na osi północ południe.

Starszy z tuneli, pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Jego powstanie może mieć związek z niezrealizowanymi ostatecznie austriackimi planami przebudowy wzgórza i budynku zamku w nowoczesną budowlę obronną o charakterze twierdzy. Tunel ten w całości wykonany jest z cegły, w końcowym fragmencie został otynkowany. Jego długość wynosi 50 metrów. Przez większość przebiegu tunel ma przekrój portalowy, zakończony łukiem, o ścianach wyraźnie zwężających się ku dołowi i wąskiej podstawie.

Drugi z tuneli, wykonany został w okresie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945. Najprawdopodobniej jego powstanie jest związane z planami przebudowy miasta w okresie okupacji i połączenia najważniejszych budynków siecią tuneli prowadzących do schronów. Tunel w całości wybudowany został w technice prefabrykatów żelazobetonowych. Wielokrotnie zmienia swój przekrój. Na skrzyżowaniach mamy do czynienia z budowlą o przekroju prostokątnym, na dalszych odcinkach przeważa przekrój łukowy o szerokiej podstawie lub prostokątny z dodatkowymi podporami skośnymi i wąskim sufitem. Długość tunelu wynosi ok. 60 metrów.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści