Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem

Miasteczko wśród gór widziane z góry.

34-450 Krościenko nad Dunajcem Region turystyczny: Pieniny i Spisz

To urocza miejscowość turystyczna, która leży pomiędzy Pienińskim Parkiem Narodowym a Popradzkim Parkiem Krajobrazowym w dolinie Dunajca.

Krościenko jest siedzibą Pienińskiego Parku Narodowego – pierwszego w Europie i drugiego na świecie transgranicznego parku narodowego. Malownicze miasto jest znakomitym miejscem wypadowym dla turystyki górskiej, rowerowej, pieszej, konnej czy kajakowej. Stąd prowadzą szlaki na pienińskie (np. Trzy Korony, Sokolica), gorczańskie (np. Lubań) i beskidzkie szczyty (np. Przehybę). W Krościenku znajduje się przystań końcowa spływu Dunajcem. Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych, na których od dziesiątków lat organizowane są regularne spływy na flisackich tratwach stanowiące atrakcję na skalę światową. Spływ przełomem Dunajca pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin.

Charakterystyczne dla Krościenka są źródła mineralne występujące na Zawodziu - prawym brzegu Dunajca, u podnóża Stajkowej Góry. Ich zdrowotny charakter został odkryty w latach 20. XIX wieku. Źródła o nazwach „Stefan” i „Michalina” są pomocne w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, układu trawienia oraz krwotoków.  Droga do źródeł była kiedyś deptakiem dla kuracjuszy, obsadzonym lipami przez Hieronima Dziewolskiego jako hołd ofiarom rabacji galicyjskiej w 1846 roku. Pozostałości alei istnieją do dziś: kilkanaście lip ma status pomników przyrody. Źródłem o zupełnie innym charakterze jest „Maria”. Oferuje ono łagodną , lekko gazowaną wodę o przyjemnym smaku. Ponadto, na rynku, można zobaczyć studnię Kazimierz, której woda wypływa ze zdroju Ziemróźka.

Więcej informacji o wodach na stronie Małopolskiego Szlaku Wód Mineralnych: www.mineralnamalopolska.pl/

Lokowane w XIV wieku Krościenko posiada także wiele interesujących zabytków. Wymienić można między innymi: średniowieczny rynek, charakterystyczną zabudowę pienińską z przełomu XIX i XX wieku oraz murowany kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku. Wyjątkowym elementem ozdobnym kościoła są świetnie zachowane freski z XIV wieku. Warto także zwiedzić wystawę dotyczącą różnych aspektów ochrony przyrody w Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego.

Krościenko nad Dunajcem zostało laureatem w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku, w kategorii Miejsce z klimatem.


Powiązane treści