Jesteś tutaj:
Powrót

Twórcy cmentarzy

Twórcy cmentarzy

Cmentarz nr 51, Rotunda
Przy tworzeniu galicyjskich cmentarzy wojennych pracowało niemal 40 architektów i rzeźbiarzy. Pośród nich były osobowości tej miary, co:

Dušan Jurkovič (1886–1947) – słowacki architekt, budowniczy, działacz kulturalny i społeczny. Zaprojektował i zrealizował ok. 35 nekropolii wojennych, uważanych za najpiękniejsze w całej Galicji. Oprócz założeń cmentarnych projektował również ich elementy składowe i detale, m.in. kilkanaście wersji drewnianych krzyży nagrobnych. Czerpał inspirację z budownictwa regionalnego, zarówno w zakresie formy, jak i materiałów (chętnie stosował drewno). Jedne z ciekawszych założeń jego autorstwa to cmentarze: nr 46 Beskidek w Koniecznej, nr 51 na górze Rotunda koło Regietowa czy nr 52 w Zdyni.

Gustav Ludwig (1876–1952) – architekt monachijski pochodzący z Moraw, kierownik artystyczny okręgu limanowskiego. Zaprojektował m.in. rozległe założenie cmentarne nr 368 na wzgórzu Jabłoniec koło Limanowej i stylizowaną na ludową kaplicę na cmentarzu nr 361 w Krasnych-Lasocicach. Słynął też jako twórca wielu typów żeliwnych krzyży charakteryzujących się bogatą ornamentyką i wykorzystywanych w większości okręgów cmentarnych.

Hans Mayr (1877–?) – niemiecki architekt i inżynier budowlany, kierownik artystyczny okręgu gorlickiego. Zaprojektował m.in. cmentarze wojenne: nr 89 i 90 w Gorlicach, nr 66 w Małastowie, nr 70 w Owczarach, nr 79 i 80 w Sękowej. Jego projektu jest też często spotykany wysoki krzyż centralny z belek, z półkolistym blaszanym nakryciem.

Heinrich Karl Scholz (1880–1937) – wszechstronnie utalentowany rzeźbiarz, kierownik artystyczny i główny projektant okręgu tarnowskiego. Jest autorem większości rzeźb i płaskorzeźb tego okręgu; tworzył zarówno w drewnie, jak i w kamieniu. Według jego zamysłu powstały m.in. cmentarze: nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej, nr 185–187 w Lichwinie, nr 191 w Lubczy.

Jan Szczepkowski (1878–1964) – polski rzeźbiarz, kierownik artystyczny okręgu łużniańskiego. Jego dziełem są m.in. pomniki nagrobne w kwaterze żołnierzy węgierskich na cmentarzu nr 123 w Łużnej-Pustkach, a także całe założenie przestrzenne tej nekropolii. Szczepkowski zaprojektował też cmentarz nr 138 w Bogoniowicach z charakterystycznymi symbolicznymi basztami.

Multimedia


Powiązane treści